Tükeniyoruz hey insanoğlu, tü-ke-ni-yo-ruz…

Tükeniyoruz hey insanoğlu, tükeniyoruz…

Tükenmemizi sağlayan kim biliyormusun? Sen ben biz siz onlar kısaca kendi kendimizi tüketiyoruz.

Bundan yıllar yıllar önce insanlar sadece yaşamak için avlanır beslenir, yemek bark avlanma faaliyetlerini yerine getirirdi ama şimdi zaman değişti ve zamanla insanlarda değişti. Artık avcılıktan tüketiciliğe geçtik. Dünyanın kaynaklarını sürekli tüketir olduk, onların yerine yenisini koymadık, çoğumuz koymayı düşünmedi bile, aralara sıkışmış düşünen insanlar var ve onları toplumdan uzaklaştırıyor veya onları gördüğümüzde kafamızı başka yere çeviriyoruz.

Bir insana istediğinizi yaptırmak istiyorsanız onun “ben”liğine hitap etmelisiniz, yani bencilliğine hitap edeceksiniz. Mesela arkadaşınıza ismiyle hitap ederseniz ona sürekli güler yüz gösterirseniz çok çabuk kaynaşırsınız. Çok yakın olmadığınız bir kişiyi kontrol altına almak istiyorsanız da ona ismiyle hitap edip yüzüne gülün, ona iltifat edin, onun özel günlerinde ona hediyeler alın, ona sıcak ve samimi davranın. Ona “Çünkü, hayal et, belki, hemen “ vb. kelimeler içeren cümleler kurun. İnsanlar cümlenin içinde çünkü kelimesi geçen cümlelerde çoğunlukla savunma kalkanlarını indirirler. Mesela kahve sırası bekliyorsunuz ve aceleniz var. Sıranın sonundan başına geçmek istiyorsanız, sakin bir ses ve tonlamaya dikkat ederek şu cümleyi kullanın :  “Lütfen öne geçmeme izin verir misiniz? Çünkü işime geç kaldım ve patronum bu konuda sıcak bir insan değil, lütfen.”  Emin olun insanların çoğu size izin verecektir.  Başka bir örnek çocuğunuza ödevlerini yapmasını istediğinizde gün içinde yapacaktır ama “hemen” kelimesini kullanırsanız çocuğun içinde ödevini yapmadığı süre boyunca içini kemiren bir şeyler olacaktır ve daha fazla dayanamayıp ödevini yapmaya gidecektir.

Bakın insanları kontrol etmek, yönlendirmek nasıl kolay görüyor musunuz? Eh işte toplumda bunları bilen insanlar, diğer insanları kendi istekleri doğrultusunda yönlendirip olayları kontrol altına alıyor.

Bakın şunu da söylemeden edemicem : Bir insana yalan söyleyip kandırmak zordur ama bir topluluğu aynı yalan ile kandırmak bir insanı kandırmaktan daha kolaydır o yüzden reklamlar, toplantılar vb. gibi yerlerde toplumu yönlendirmek olmayan bir şeyleri olmuş gibi göstermek, kolaydır.

İnsanlar bencildir ve aynı zamanda kibirli egoisttir. Eh bunlar insanları yönlendirmek, kandırmak için yeterde artar bile.

İnsan kendisini kandırıldığını hemen anlamaz. Çünkü beynimiz kandırıldığımızı aklımıza getirse bile buna inanmaz ve devam eder.

Bu yazının başında “tükeniyoruz” dedim aslında “ölüyoruz” da olur ama daha nefes alıyorsak bence umut var demektir neyse. Tükeniyoruz dedim çünkü işi bencilliğe getirebiliyoruz. ”Biz”in dışında bir yerlerde olduğumuzu düşünüyoruz kendimizi diğer insanlardan ayrı tutma bencilliğimiz var. Aslında hepimiz “ben”iz ve ben “biziz” yani hepimiz birlikteyiz, birlikte yaşar birlikte tükeniriz, bunu önceden biliyorduk ama şimdi sadece kendimizi düşünüyoruz. Genel düşünen insanları ise kabul etmiyor onları görmezden geliyoruz.

Bizleri bu durumdan kurtaracak insanlar, bize ışık tutuyor ama biz ışığı gördüğümüzde karanlığa doğru dönüp hızlıca içine dalıyoruz…

Bir yerde okumuştum “Ben adı altında yaşadıkça biz ölüyoruz, insanlık ölüyor” bu geçiyordu yazıda o söz beni çok etkilemişti bu yazıyı yazmamı sağlayan o sözdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: