Neredeyse Bedava Pasaport!! Öğrenciler İçin

Merhaba arkadaşlar şimdi sizlere öğrenciyseniz pasaport harçlarına büyük para vermeden pasaport almayı anlatıcam, şuan bu yazıyı yazdığım tarihte harç için hiç para vermedim sadece pasaport defter parası ve birkaç gider (yol su, fotoğraf parası) onun haricinde bir para vermedim sizde vermezsiniz.

Nedir bu “Öğrenci Pasaportu” ?

Öğrenci Pasaportu : 25 yaş altındaki tüm öğrencilerin (Açıköğretimde dağil/miş) harç ödemeden çıkartabileceği bordo pasaport. Yani Klasik Bordo Pasaport tek farkı harç ödemeden alınması 🙂

10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlan kararla bordo pasaportu harç ödemeden çıkarttırabilecek vatandaşların kapsamı genişletildi. Artık 25 yaş altındaki öğrencilerin tümü harç ödemeden pasaport çıkarttırabiliyor. 

Yazının sonunda Kanunu bulabilirsiniz.

Kimlere Verilir Peki bu “Öğrenci Pasaportu” (Harçsız Bordo Pasaport) ?

İnternette bu konuda bir sürü bilgi okumuş olabilirsiniz, ve çoğunda yurtdışına gitmek sebebinizi belirtmeniz gerekiyor falan yazıyor ama onlar eskidendi dedim ya bu yıl şubat ayında yeni kanun çıkmış ve o kanundan sonra eski bilgiler eskide kaldı. Önceden yaz tatilinde Interrail  yapmak isteyen bir öğrenci harçsız olarak pasaport alamıyordu. Artık kapsamı genişletildi ve  25 yaş altı tüm öğrenciler ister tatil, ister eğitim amaçlı olsun, yurtdışına giderken harçsız pasaport çıkartabilir oldu.

18 yaşından küçüksen sende alabilirsin

18 yaşından küçüklere de öğrenci pasaportu veriliyor ancak defter bedelini ödemen gerekiyor ve 18 yaşından küçük bir insan çok çabuk değişim geçirdiği için 5 yıllık veriliyormuş. Aşağıda yazan belgeler ve anne-baba ve çocuk beraber emniyete gitmesi gerek.

18 Yaşını doldurmuş öğrencilerin pasaport süreleri ne kadar oluyor ?

18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor.  Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 19 yaşındaysa 6 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor.

25 yaştan kastedilen 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) olmak. Yani, doğduğunuzdan bu yana “25 yıl, 0 gün” olduğu andan itibaren artık harç ödemeniz gerekiyor.

Bu haktan faydalanmak için illa Türkiye’de okuyor olmak gerekmiyor.  Aynı şekilde Erasmus, lisans ya ad yüksek lisans, yabancı dil kursu veya diğer öğrenci değişim programlarıyla yurtdışında öğrenci olan Türk öğrenciler de harçsız pasaport hakkına sahipler.

ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER :

Öğrenci pasaportu çıkartma için izlenmesi gereken prosedür standart bordo pasaport çıkartma ile aynıdır.

 

  • Nüfus Cüzdanının aslı

Ehliyet olmaz, mutlaka nüfus cüzdanı olması gerek. Ayrıca üzerinde TC numaranız yazması gerekiyor eğer yazmıyorsa gidip yeni nüfus cüzdanı çıkartın. Bir de 15 yaşından büyük öğrencilerin nüfus cüzdanında fotoğrafı olması gerekmektedir yoksa hemen gidip yeniletin.

  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Biliyormusunuz bilmiyormusunuz, bilmiyorum ama pasaport için biyometrik fotoğraf şart. Eski den düz vesikalık yeterli oluyormuş ama o eskidenmiş. Aslında vesikalık ile Biyometrik fotoğraf arasında pek fark yok. Sadece yüzünüzün daha net görünebilmesi için getirilen bazı kriterler var: Mesela kahküllerinizi artık yüzünüze dökülmeyecek şekilde toplamanız ve gülümsemeden nötr bir ifade ile poz vermeniz, kafanızı sağa ya da sola eğmeden tam kameraya tam karşıdan bakmanız, fonun desensiz düz beyaz olması gibi standartları var. Ama bunları sizin öğrenmenize gerek yok, zaten fotoğrafçılar yönlendiriyor. Biometrik fotograf her fotoğrafçıda çektirilebiliyor. En fazla 20 tl ye 8 adet biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz, ben 15 tl ye çektirdim 2 tanesini kullandım diğerlerini attım bir köşeye

  • Eski Pasaport (Varsa)

Daha önce pasaport çıkarttıysanız onların hepsini yanınıza alın.

  • Pasaport Defter Bedeli Dekontu

Pasaport harcı ile defter bedeli ayrı şeyler. Normalde pasaport çıkartan herkesin bu ikisini ödemesi gerekiyor ama öğrenciler sadece 2016 yılı için 87.5 tl (güncel defter bedelini  “www.epasaport.gov.tr ” burdan öğrenebilirsiniz ) anlaşmalı bankakara yatırabilirler.

Anlaşmalı Bankalar (güncel listeyi  www.epasaport.gov.tr Adresinden öğrenebilirsiniz )

Akbank
Aktifbank
Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank
Anadolubank
Arap Türk Bankası
Citibank
Denizbank
BurganBank
FibaBanka

Finansbank
Garanti Bankası
HSBC Bank
ING Bank
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Odeabank
Şekerbank
T.C. Ziraat Bankası
ICBC Turkey Bank A.Ş.
TurkishBank

Turkland Bank
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Halk Bankası
Türkiye İş Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası
Yapı ve Kredi Bankası
Ziraat Katılım Bankası

 

  • Öğrenci Belgesi

 

Türkiye de yaşayıp eğitim görenler için :

 

  1. Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekiyor,

Ya da

  1. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şart.

 

Defterdarlık ta onaylatma falan yok arkadaşlar ben onu çok iyi öğrendim, Eskişehirde yağmur altında defterlik-vergi dairesi arasında onaylatmak için çok gezdim ama yeni yasaya göre gerek yokmuş. Sadece öğrenci belgesini alın yeter.

 

Yurt dışında okuyan için bir fikrim yok arkadaşlar ama öğrendiğimde yazıyı güncelleyip haber veririm sizlere

 

****Harçsız Pasaport Talep Yazısı :::

Eskiden yurtdışına gitmek için harçsız pasaport talep belgesi alıp onaylatmak gerekiyormuş ama artık 25 yaş altındaki öğrenciler için eski bilgiler geçerlidir, bilmeyenlere söyleyeyim :

Okul öğrenci işlerinden Pasaport Muafiyet Formu alınıp dolduruluyor. (Ben yurtdışına çıkış nedeni kısmına Bilimsel ve Kültürel araştırma yapmak yazdım. 😉 Daha sonra bu formu bölüm başkanı ve fakülte sekreterine imzalattım. Öğrenci Belgesi, Form ve Nüfus cüzdanı fotokopisi ile Vergi Dairesi‘ne gittim üzerine kaşe vurdular ve onayladılar. En fazla 1 yıllık pasaport verilebiliyormuş.

ÖĞRENCİ PASAPORTU NASIL ALINIR

Gerekli belgeleri hazırladıysak ikametkah adresimiz fark etmeden istediğimiz il ve ilçe deki emniyet müdürlüğüne gidip pasaport başvurusu yapabiliriz tabikide randevu alarak. Randevular  “epasaport.gov.tr” adresinden yapılıyor ama ben randevu almadım, belgeleri hazırladığım gibi Eskişehir Pasaport Şubeye gittim (Hava Hastanesinin sol çaprazında kalıyor, Atatürk Caddesinden dümdüz gidip “Adalar Aile Sağlık Merkezi” yazan tabelayı gördüğünüz gibi hemen pasaport şube orada) saat 16:00 gibiydi ve çok kalabalıktı sıra bana gelmezdi bende Eskişehir’in en sevdiğim kapalı havasının altında evin yolunu tuttum. Yarın sabah saat 8:30 da pasaport şubeye gittim, içeri girdiğimde danışmada bir abi gerekli belgelerimi kontrol etti ve sıra numaramı alıp beklemeye başladım.

Sıra numaranızı aldığınızda siz ilk olarak parmak izi vermeye gidiceksiniz, daha önce ehliyet veya pasaport için parmak izi verenlerde gidicek. Parmak izinin nerede kayıtlı olduğunu öğrenmeleri gerekiyor, parmak izinizi verdikten sonra size bir kağıt vericekler. Size söylenen yere o kağıt ve elindeki diğer gerekli belgeler ile hepsini teslim ediceğiniz masaya doğru emin adımlarla ilerleyin. O masaya bütün belgeleri bırakın ve ordaki memurun size yöneltecekleri sorulara kağıtlara cevap verin ve sakin olun.

Pasaportunuz Ankara/Gölbaşın da tanzim edilecek ve PTT kargo ile teslim almak istediğiniz adrese gelecektir.

Pasaportunuzun durumunu e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz, güle güle kullanın pasaportunuzu.

 

KANUNDA ÖĞRENCİLERE HARÇSIZ PASAPORT

Pasaport harcı alınmayacak durumların hali kanunda şu şekilde geçmekte:

“Madde 85 – Pasaport Kanunu hükümlerine uygun olarak verilecek aşağıda yazılı pasaportlar, ikamet tezkereleri ve tasdik işlemleri harçtan müstesnadır:
a) Diplomatik pasaportlar, hususi pasaportlar ve hizmet pasaportları,
b) Yabancı memleketlere münhasıran öğrenim için gideceklere gerek Türkiye’den çıkarken ve gerekse yabancı memleketlerde öğrenimlerini tamamlayıncaya kadar verilecek pasaportlar,
c) Yabancı memleketlerde yoksul kalmış oldukları sabit olan Türk vatandaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti konsoloslukları tarafından münhasıran Türkiye’ye dönüş yolculuğu için muteber olmak ve veriliş tarihinden itibaren en fazla üç ay içinde kullanılmak üzere verilecek pasaportlar,
d) Seyahatleri Türkiye için kültürel, ticari veya sosyal bir fayda sağlıyacak mahiyette bulunduğu sabit olanlarla, Milli Eğitim Bakanlığının izni ile ilmi incelemelerde bulunmak veya yabancı memleketlerde yapılacak, spor temas ve müsabakalarına katılmak üzere toplu halde gezi yapacak öğretmen, öğrenci ve sporculara verilecek pasaportlar,
e) Yabancı memleketlerde, Türk konsoloslukları tarafından düzenlenen veya tasdik olunan evrakın Dışişleri Bakanlığınca tasdiki,
f) Türkiye’deki yabancı konsolosluk müstahdemleriyle, bu konsoloslukların meslekten olan memurları yanında ikamet etmek suretiyle hizmetlerinde bulunan yabancılara verilecek ikamet tezkereleri (Karşılıklı olmak şartiyle).
g) Dışişleri Bakanlığınca mütekabiliyet esası gözönünde tutularak belirlenecek ülkeler uyruklarına verilecek ikamet tezkereleri.
h) Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: